Remont mieszkania, domu
Możemy wyróżnić dwa rodzaje pod względem zakresu.
Podstawowy:
- usunięcie starej powłoki malarskiej
- szpachlowanie, malowanie ścian i sufitu
- wymiana paneli podłogowych
- wymiana drzwi wewnętrznych z ościeżnicami
- przeróbki elektryczne, hydrauliczne
- wymiana płytek w przedpokoju, kuchni
- zabudowy z płyt gips-karton
Kapitalny: (dodatkowe do Podstawowego)
- rozprowadzenie instalacji elektrycznej łącznie z wymianą skrzynki z bezpiecznikami
- rozprowadzenie instalacji hydraulicznej od licznika.
- odpływ od pionu
- wymiana płytek i urządzeń w łazience
- przestawienie ścianek działowych
- wymiana zabudowy kuchennej
- i wiele innych
Zanim przejdziemy do etapu wykończeniowego naszych pomieszczeń czeka nas przygotowanie powierzchni ścian, sufitu i podłogi.
Ściany – warto sprawdzić pod kątem pionów i samej płaszczyzny. Jeśli odchylenia są nie do zaakceptowania warto przemyśleć wyrównanie płytą gips-karton. Niewielkie odchylenia można wyrównać przyklejając płytę do ściany. Znaczne zaś montując przedściankę na stelażu metalowym. Myśląc o przyklejeniu płyt trzeba sprawdzić czy tynk jest na tyle nośny ze utrzyma przyklejone płyty. W starych budownictwach nie jest to takie oczywiste i należy usunąć tynk do „gołej cegły”. Przy niewielkich odchyleniach można wyrównać ściany tynkiem narzucanym. Przy takiej opcji należy wziąć pod uwagę że czas schnięcia i sezonowania może przedłużyć remont nawet o kilka tygodni.
Sufit – Najefektywniejszym rozwiązaniem jest sufit podwieszany na stelażu metalowym. Pozwala na umieszczenie halogenów, listew ledowych oraz kombinacje z wnękami czy też sufitem wielopoziomowym.
Stare domy i kamienice często mają wysokie pomieszczenia. Sufit podwieszany pozwoli znacznie zmniejszyć kubaturę co będzie miało znaczenie na rachunki za ogrzewanie.
Podłogi – Jaki jest stan posadzki możemy ocenić po zdemontowaniu warstwy wierzchniej – desek, paneli, terakoty. Przed przystąpieniem do prac wykończeniowych należy je wyrównać wylewką betonową lub samopoziomującą, w zależności od krzywizny.
Na podłogi drewniane polecam płytę OSB w dwóch warstwach. W zależności od nierówności montaż bezpośrednio na deskach lub na legarach.
Robiąc remont warto zastanowić się nad wymianą całej instalacji elektrycznej. Stare instalacje nie są przystosowane do dzisiejszego zapotrzebowania na energię. Wymiana warto objąć instalacje wodno-kanalizacyjną. Stalowe rury były w ścianach dziesięciolecia. Przy remoncie mogą zostać naruszone i nie wiadomo ile jeszcze posłużą.